Dışarıda mı, spor salonunda mı?

Spor adına yapılacak en basit aktivitenin her zaman yürümek olduğu söylenir. Temponuzu biraz arttırdığınızda “jogging” yaparsınız, biraz daha arttırdığınızda artık koşuyor hale gelirsiniz. Kendinize spor adına zaman ayırdığınızda yapılabilecek en temel şeylerden biri de elbette koşmaktır. Spor salonlarına gidenler ve gitmeyenler olarak ortada herkesin kafasını kurcalayan bir soru olduğunu biliyoruz. Dışarıda koşmak mı yoksa koşu bandında koşmak mı daha faydalı? Aslında bu maçın kazananı yok.

Öncelikle teknik açıdan bakacak olursak, koşu bandında ve dışarıda koşmak arasında mutlaka farklar var. İki durumda da vücudun duruşundan, koşma şekline kadar her detay bir değişken. Dışarıda koşan biri vücuduna istediği gibi yön verip, serbest şekilde hareket edebiliyor. Dolayısıyla ayak hareketleri, kolları ve vücudun ayakta duruş yapısı da bu bağlamda özgür kalıyor.

Koşu bandında koşan birine bakacak olursak, olduğu yer sabit olduğu için belli hareketleri tekrarlıyor ve dilediği gibi hareket de edemiyor. Burada ayrışan bir şey daha var. O da vücut ağırlığı. Koşu bandında koşanlar, vücut ağırlıklarını daha çok veriyorlar ve dolayısıyla çabuk yorulmayla sonuçlanan koşular yapabiliyorlar.

Spor yapan biri serbest hareket ettiği zamanlarda, daha çok efor sarfeder. Vücudun serbest hareket edebildiği yerlerin, dışarısı olduğunu düşünecek olursak, koşu bandından daha fazla efor sarfettiğinizi söyleyebiliriz. Yüzde yüzlük bir farktan hiçbir zaman bahsedilmiyor ancak bir fark olduğu ortada. Açık havada koşmanın, vücuda kattığı en temel şey elbette temiz hava. Vücudun her daim ihtiyacı olduğu oksijeni, spor yaparken alması, vücudu tamamen olumlu yönde etkiliyor. Spor yaparken, yağ yakan vucüdumuz, oksijenle birlikte bu işlemi daha da hızlandırıyor ve dolayısıyla normalden daha hızlı bir tüketim gerçekleşiyor.

Koşu bandı için de aynı şeyleri söylemek elbette geçerli ancak arada sadece bir hız farkı olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Koşu bandında koşarken aslında elde ettiğiniz en büyük şey bütün kontrolün sizde olması. Koştuğunuz yerin eğimini ve hızını istediğiniz gibi kontrol edebildiğiniz için kendinize uygun ortamı yaratmak, spor yaparken size rahatlık sağlayacaktır. Ayrıca teknolojik bir ortamda olduğunuz için yaptığınız koşuyla ilgili tüm verilere, koşarken sahip olabilme imkanınız var. Gelişen teknolojik aletlerle, bu bilgilere dışarıda koşarken de sahip olabilirsiniz ancak bu sizin zaman zaman hızınızı düşürebilir veya durmanıza neden olabilir. O yüzden tamamen kontrollü bir koşu adına koşu bandında koşmak faydalı olabilir.